Yağlı güreşçiler, ligdeki uygulamalardan hoşnut

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, bu yıl uygulanan lig usulü ile ilgili açıklamalar yaptı. Türkiş, lig uygulamasıyla bir ilki gerçekleştirdiklerini ve ufak tefek aksaklıkların normal karşılandığını ifade etti.

‘YAĞLI GÜREŞ AİLESİNİ HER SEZON SONUNDA BİR ARAYA GETİRMEK İSTİYORUZ’

AA’nın haberine göre, her sezon sonunda ödüllerin dağıtıldığı bir gala organizasyonu yapılarak bunun gelenekselleşeceğini anlatan Türkiş, “Geçen sene CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin başlangıcında yaptığımız tanıtımda sezon sonu gala gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik. Yağlı güreş ailesini her sezon sonunda bir araya getirmek istiyoruz. Hem yağlı güreşi lig usulü yaparak hem de sezon sonuna ödül töreniyle bir ilki gerçekleştirdik. Netice itibarıyla başarılı sporcularımızı ve antrenörlerimizi sezon sonunda da hatırlamış olacağız. Her sene ‘marifet iltifata tabidir’ duygusunu gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

İlk yıl yapmayı düşündükleri gösterişli organizasyon planını Gazze’de yaşananlar dolayısıyla gerçekleştirmek istemediklerini vurgulayan Türkiş, “Açıkçası sezonun taçlanacağı gün, ilk kez yapılacağı günün heyecanını yaşıyoruz. Doğruyu söylemek gerekirse bu günü çok daha farklı yapmayı planlıyorduk ama maalesef Gazze’de yaşanan olaylar bizi bu konuda biraz daha sınırlandırdı. Daha sessiz bir çalışma yapmanın daha doğru olacağını düşündük. İnşallah seneye çok daha güzel ve görkemlisini yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

‘BÜYÜK BİR KAZANIM OLDU’

İbrahim Türkiş, yeni hayata geçirilen lig usulü organizasyonun yağlı güreş adına büyük bir kazanım olduğunu aktardı. Ligin ilk defa gerçekleştirilmesi nedeniyle yaşanan aksaklıkların doğal olduğunu vurgulayan Türkiş, şöyle devam etti: “Bu ilk defa yapılan bir uygulamaydı. Tabii ki her yeni uygulamada olduğu gibi ufak tefek aksaklıklar oldu. Buna rağmen güreşsever halkımız, gerçekten bütün Türkiye yağlı güreş sevenlerinin kahir ekseriyetle çok büyük mutluluğu var bu ligle ilgili. Gerçekten büyük mücadele oldu, çok büyük bir kazanım oldu. Herkes bu ligin daha büyüyerek, güçlenerek devam etmesini istiyor. Tabii biz bu adımlarımızı daha dikkatli atmak zorundayız. Çok plansız büyüyemeyiz. Bunu sporcularımızla, takımlarımızla, belediyelerimizle, Belediyeler Birliğimizle hep birlikte tüm paydaşlarımızla oturacağız, değerlendireceğiz ve doğru bir adım atmaya çalışacağız.”

Türkiye’de yaklaşık 100 civarında yağlı güreş yapıldığını ve takvimin sıkışıklığı nedeniyle her şehri lige almanın doğru olmayacağının altını çizen Türkiş, “Herkesi lige almamız söz konusu olamaz. Ligde biz çok farklı standartlar arıyoruz. Çok üst düzey standartları oluşturmaya çalışıyoruz. Bu standartların zaman zaman kaymaya uğradı ve böyle ufak tefek eksiklikler yaşandı. Zaman zaman kırılmalar oldu mu oldu ama biz bunları da gidermeye çalışacağız. Birtakım planlamaya çalıştığımız şeyleri yapamadık çünkü ekonomiyle ilgili sıkıntılar yaşadık” şeklinde görüş belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x