TTB’den Fahrettin Koca’nın para sayma işaretine tepki: Utanıyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlık bütçesi görüşülürken doktorların daha fazla kazanç için yurt dışına gittiği sözlerine tepki gösterdi.

TBB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Fahrettin Koca’nın muhalefetin eleştirilerine “Bizden dolayı değil” dedikten sonra para sayma işareti yaptığı anların videosuna yer verildi.

Paylaşımda, “Sağlıkta şiddetin ve hekim intiharlarının tırmandığı, umutsuzluğun ve geleceksizliğin derinleştiği, fakültelerde tıp kitaplarının yerini yabancı dil kitaplarının aldığı ülkemizde hekimlerin neden göç ettiğine ilişkin Sağlık Bakanı’nın “analizi”… UTANIYORUZ!” ifadeleri kullandı.

Ne olmuştu?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmelerinde dün doktorların yurt dışına göç etmesine değinen Fahrettin Koca, “Özellikle, bir Tabipler Odasından alınan rakamlar var, bir de bizden alınır, biliyorsunuz. Bizden alınan ve Tabipler Odasından… Tabipler Birliğinden de ‘Bizim rakamlarımız sizinle örtüşmüyor, bu rakamları lütfen bizimle paylaşır mısınız?’ yazısı da yazdık, onu da bekliyoruz. 2002’de 1359 bizden isteyen iyi hâl belgesi ama 450 kişi hâlen yurt dışında olan, yurt dışında çalışan sadece 450 kişi, gerisi ülkede. Emniyet bilgisiyle söylüyorum. 2023’te 1321. 401 kişi yurt dışına çıkmış görünüyor. 401’in de 250’si pratisyen” dedi.

“Dolayısıyla yurt dışına giden üçte 1’i uzman, üçte 2 pratisyen; ağırlıklı pratisyen olduğunu görüyoruz. Peki, daha çok nereye gidiyorlar? Almanya’ya mı gidiyorlar? Hayır. Katar, Kuveyt, Dubai, sonra Almanya” diyen Koca’ya HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli “Sizden dolayı” karşılığını verdi.

Bunun üzerine Koca, “Bizden dolayı değil. Biz 30-40-50 bin dolarlar veremiyoruz. Bizden dolayı değil yani artı eğitim amaçlı, pratisyen ağırlıklı olduğu için söylüyorum, bir de eğitim amaçlı. Kaç hekimimiz var? 205 bin. Kaçı gidiyor? 401, 450, 500 olsun, 600 olsun. Binde kaç? 1,9; 2 olsun, 2,5 olsun, 3 olsun, 4 olsun yani bin kişiden 2 hadi sizin hesabınızla 2 kat yapalım, 4 kişi gitmiş oluyor. Sorun mu?” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x