Rekabet Kurulu geçen yıl toplam 2,2 milyar lira ceza kesti

Rekabet Kurulu, mal ve hizmet piyasalarındaki rekabetin tehdit edilmesini engellemek, kaynakların etkin dağılımını sağlamak, toplumsal refahı artırmak ve yatırım ortamının sağlıklı işlemesini temin etmek için 2023’te de faaliyetlerini sürdürdü.

Kurul, geçen yıl rekabet ihlali, birleşme ve devralma, özelleştirme, menfi tespit-muafiyet ve yargı kararları üzerine alınan kararlar başta olmak üzere 447 işlemi sonuçlandırdı.

Kurul bu kararlar kapsamında 217 birleşme ve devralma işleminden 184’üne izin verdi, 3 işlemi koşullu onayladı, 30 işlemin ise izne tabi olmadığını değerlendirdi.

Menfi tespit-muafiyet başvurularını da inceleyen Kurul, 4 müracaata bireysel muafiyet tanırken, başvuruculardan 2’sine menfi tespit belgesi verdi, 1’ini grup muafiyeti kapsamında değerlendirdi ve 1’ine de koşullu muafiyet tanıdı.

Rekabet ihlalleri alanında da 145 soruşturma dosyası karara bağlanırken, bunlardan 37’sinde ret kararı verildi, 80’inde ise para cezası uygulandı. Para cezası uygulanan soruşturmaların 68’i uzlaşmayla sonuçlandı. Kurul, 28 dosyada da taahhüt üzerine süreci sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x