3.7 milyar dolarlık anlaşma an meselesi!

Askeri ve savunma sanayii yetkililerine göre Ottawa, ABD hükümeti ve General Atomics ile belirsiz sayıda Reaper silahlı insansız hava aracı tedariki için müzakere “zeminini hazırlıyor”. Gelecek bahara kadar 400 milyon Kanada dolarından (296 milyon ABD Doları) fazla değerde bir sipariş verileceği bildiriliyor.

Ottawa Citizen’in aktardığına göre; Ulusal Savunma Sözcüsü Jessica Lamirande, “Sonuçlandırma aşamasının başarıyla tamamlanması halinde, sözleşmenin bu mali yıl içinde imzalanması bekleniyor. Bu mali yılın sonunda sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk teslimatın 2028 yılında yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

İnsansız hava araçları, teslim edildikten sonra Ottawa’daki bir komuta merkezinden yönetilecek.

HELFİRE TEDARİKİ

Bu ayın başında ABD hükümeti, Kanada’nın Reaper insansız hava araçları için 219 adet AGM-114 Hellfire füzesi ve ilgili ekipman satın almayı planladığını duyurdu.

Boeing ve Lockheed Martin tarafından geliştirilen havadan karaya füze, havadaki yavaş hareket eden uçakları ya da yerdeki zırhlı araçları etkisiz hale getirebiliyor. Lazer arayıcı başlık veya diğer güdüm sistemlerini kullanarak hassas vuruş kabiliyeti sağlıyor.

ABD’ye göre Hellfire, Ottawa’nın kuzey kutup bölgesinde SİHA devriyelerinin geliştirilmesini sağlayarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kabiliyetini arttıracak.

SİHA PROGRAMI

2017 yılında Kanada hükümeti, ülkenin savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için daha fazla silahlı insansız hava aracına yatırım yapma planını açıkladı.

Ardından gereksinimleri karşılamak için bir yarışma başlattı, ancak katılımcı geliştiricilerden birinin yarışmadan çekilmesiyle girişim zorluklarla karşılaştı.

Geçen yıl Ağustos ayında teklifini sunan General Atomics programın tek rakibi oldu.

Rapora göre, katılımcı şirketlerin denizaşırı operasyonlar için silahlandırılabilecek insansız hava araçları tedarik etmeleri gerekiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x