Karadeniz’de atık kirliliğinde ürküten artış

DHA

Koronavirüs sonrası rağbet görmeye başlayan Karadeniz’in yüksek rakımlı yaylaları için, tehlike çanları çalmaya başladı.

Yaylalara giden ve konaklayan, çevre kirliliğini artırmaya başladı. Doğu Karadeniz’deki yaylalar, zaman zaman gelişigüzel atılan çöpler ile doluyor.

Bu çöpler, ormanlarda ve ulaştığı denizde kirliliğe yol açarken, çevre kirliği aynı zamanda doğal yaşamı da tehdit ediyor.

“Bu çarpıklık doğayı bozuyor”

Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, yaylalarda artan kirliliğin denize kadar ulaştığını belirterek, “Pandemi sonrası yaylalarda kaçak yapılaşma ve gelişim var. Bu çarpıklık, doğayı bozuyor.

İkinci görünmeyen ve hızla büyüyen sorun ise çöp. Göç hareketi çoğalan yaylalarda üretilen çöpleri şehirlere taşıyıp, bertaraf etmeleri gerekirkenİ halk, bu çöpleri sağa sola atmaya başladı. Şu anda ‘çöp olmayan, temiz’ diyebileceğimiz bir yer, neredeyse yok denecek kadar az.

dedi.

Karadeniz yaylalarında çöp alarmı

Yaylalardaki çöpün turizmi baltalayan bir sorun olduğunu kaydeden Doç. Dr. Erüz, “Çöp sorunun kaynağı; halk. İlk önce halkı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Yerel idarelerin de halkın olduğu alanlardaki çöpü almak için haftada 1 yaylalara çıkmaları gerekiyor. Çünkü çöp, turizmi baltalayan bir sorun.

Çöp, doğayı kirleten ve halk sağlığını riske atan bir sorun. Yaylaya gidenleri veya yaşayan halkımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Atmayı değil; atmamayı öncelik yapmamız lazım. Çöpleri toplayanların daha planlı, kontrollü ve hızlı olmaları lazım.

Bütüncül bakmamız gerekiyor. Bu konuyla ilgili Avrupa Birliği (AB) destekleri mevcut. Çünkü Karadeniz’in kirliliğinin önlenmesi konusunda AB destek veriyor. Neden? Çünkü AB nezdinde Karadeniz, Avrupa’nın en kirli denizi. Bunu da maalesef hep birlikte yapıyoruz” diye konuştu.

“Çöp sorunu 10 yılda yüzde 80 arttı”

Çöp miktarının çok ciddi oranda arttığını aktaran Doç. Dr. Erüz

dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x